ANA ČERVAR MANOJLOVIĆ, prof.mag.bibliotekarstva

RADNO VRIJEME

PONEDJELJAK: 12.00-18.00

UTORAK-PETAK: 8.00-14.00

■ Svakog prvog utorka u mjesecu Knjižnica nije otvorena zbog službene odsutnosti knjižničara

T 01/4921852

E ana.cervar-manojlovic@skole.hr

Školska je knjižnica mjesto gdje se pohranjuje, stručno obrađuje i daje na korištenje knjižna i neknjižna građa. Osnovna je funkcija školske knjižnice provođenje, unapređivanje i osuvremenjivanje odgojno-obrazovnog procesa, a ostvaruje se u neposrednoj i stalnoj suradnji školskoga knjižničara i svih sudionika toga procesa: učenika, učitelja, stručnih suradnika i ravnatelja te roditelja i vanjskih suradnika.

Upisom u Školu ili zapošljavanjem u Školi učenici i zaposlenici postaju članovi školske knjižnice.

(iz Pravilnika o radu školske knjižnice OŠ Izidora Kršnjavoga)

Zadaća školske knjižnice je promicanje i unapređivanje svih oblika odgojno-obrazovnih procesa u ostvarivanju kompetencija i učeničkih postignuća zacrtanim Nacionalnim okvirnim kurikulumom i Nastavnim planom i programom.

Školska knjižnica pruža obavijest i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informaciji. Opskrbljuje učenike vještinama za učenje kroz cijeli život, razvija njihovu maštu i osposobljava ih za život odgovornih građana.

(Manifest za školske knjižnice iz 2000. godine)

Djelatnost rada školskog knjižničara odvija se kroz: odgojno-obrazovni rad, stručno-knjižničnu djelatnost, kulturnu i javnu djelatnost te stručno usavršavanje knjižničara.

Školska knjižnica je najbolji prostor za učenje, a knjižničar stručnjak i pomagač u nastavi, koji treba omogućiti pristup informacijama i materijalima u svim oblicima, s učiteljima treba oblikovati strategije učenja te poticati učenike na čitanje, istraživanje, vrednovanje i korištenje informacija u svrhu cjeloživotnog učenja.

Knjižnični fond podijeljen je na učenički i nastavnički fond.

-knjižna građa: slikovnice, lektirne naslove, knjige za djecu (veliki broj zabavno-

edukativnoga štiva), referentne literature za učenike i nastavnike, časopisi

- neknjižna građa: audio CD-i, DVD-i te društvene igre

- informacije s mrežnih stranica (uz pomoć suvremene tehnologije)

● Kako ćeš pronaći knjigu koju želiš?

Čitajući istaknute oznake na policama koje će ti pomoći u snalaženju:

M - književnost za najmlađe (slikovnice)

D - dječja književnost

O – knjige za mlade

N – narodna književnost

I – igrokazi

REFERENTNA LITERATURA – enciklopedije, atlasi, rječnici, priručnici (ne posuđuju se izvan Knjižnice)

■ Knjižnica OŠ Izidora Kršnjavoga je ugodno, toplo i poticajno mjesto gdje se učenici iznova vraćaju. Mjesto gdje se osjećaju zadovoljni, ispunjeni, mjesto gdje će rasti i intelektualno se razvijati.

Ona poučava i upućuje učenika na samostalan rad s ciljem da kod učenika probudi znatiželju za usvajanjem novih znanja i spoznaju na važnost cjeloživotnog učenja jer je to jedini kvalitetan način da učenik postigne željeni stupanj obrazovanja i bude spreman za život odgovornog građana.

Školska knjižnica može svašta; mrzovoljnu djecu oraspoložiti, preplašenu - osnažiti, željne knjiga i čitanja – zadovoljiti, usamljene - udružiti...

Mašta ovdje nema granica, osmjesi su širi nego drugdje, a pozitivna energija koja se širi zrakom, može se osjetiti na svakom koraku.

« Srpanj 2020 »