Rad s potencijalno darovitim učenicima

Autor: Administrator , 4. 4. 2023.

RAD S POTENCIJALNO DAROVITIM UČENICIMA

I ove školske godine u našoj je Školi provedena identifikacija potencijalno darovitih učenika koja se provodi već dugi niz godina među učenicima četvrtih razreda, a u svrhu prepoznavanja i dodatnog poticanja potencijalno darovitih učenika kao i praćenja njihovog daljnjeg napretka i rada pri prelasku u više razrede. Identifikacija je provedena primjenom psiholoških instrumenta, testa „SPM“-standardne progresivne matrice i „PRONAD“-upitnika za učenike i učiteljice, čija je primjena česta za prepoznavanje potencijalno darovitih u  školskoj praksi.

Učenicima koji su identificirani kao potencijalno daroviti omogućeno je uključivanje u kreativno-socijalizacijske radionice tijekom travnja, svibnja i lipnja u suradnji školske psihologinje, učitelja predmetne nastave i školske knjižničarke.

Teme radionica bit će usmjerene na različita obrazovna područja i interese učenika uz naglasak na razvijanje socijalnih vještina, donošenje odluka, kontrola emocija te prihvaćanja različitosti.

• Matematičke i logičke mozgalice i zagonetke
  • Verbalna inteligencija i jezične igre
  • Kreativno i likovno izražavanje
  • Upoznavanje svijeta fizike
  • Upoznavanje svijeta kemije
  • Robotika
  • Grupni istraživački rad
  • Terenska nastava vezana uz istraživački rad

Cilj radionica je zadovoljiti tri osnovne skupine potreba darovitih:

Kognitivne: da nauči više, brže, na višoj razini, s većim naglaskom na teorijsku organizaciju ideja.

Afektivno- socijalne: da razvije motivaciju uz druženje s darovitim vršnjacima, da postigne razvoj primjerene slike o sebi te razvoj sposobnosti za samostalan i izdvojen rad i

Stvaralačke: da stekne iskustvo i osjećaj stvaranja, traženja novih pristupa, definiranje i rješavanje problema i produbljenog izražavanja i traženja novih ideja.

« Svibanj 2024 »