> Projekti

Lov na jezične pogreške

Autor: Administrator , 10. 1. 2020.

Projekt za učenike viših razreda

Lov na jezične pogreške

Školska godina 2019./20.

Projekt je namijenjen svim učenicima viših razreda OŠ Izidora Kršnjavoga, a izvodi se u slobodno vrijeme u svim javnim prostorima u gradu Zagrebu, uključujući medije.

Projekt traje od 1. listopada do 31. kolovoza tijekom školske godine 2019./20.

Cilj je projekta uočiti i ukazati na pogreške u upotrebi hrvatskoga jezika na javnim mjestima te tako pridonijeti očuvanju pravilne upotrebe hrvatskoga jezika.

Kako „uloviti“ pogrešku? Učenici je mogu fotografirati (i ispisati fotografiju) ili je mogu zapisati (rukom ili računalom).

Uz fotografiju ili prijepis jezične pogreške učenici trebaju na poleđini priložiti sljedeće podatke:

- točno mjesto i vrijeme snimanja ili stvaranja zapisa

- ispravak jezične pogreške – prijedlog točnoga jezičnoga rješenja

- obrazloženje ispravka jezične pogreške (samostalno ili uz pomoć učitelja hrvatskoga jezika)

- svoje ime i prezime te razredni odjel koji učenik pohađa.

Učenici radove mogu predati svojoj učiteljici hrvatskoga jezika ili ih poslati u digitalnom obliku na e-adresu upomocrazrednice@gmail.com.

Otvorenje izložbe učeničkih uradaka održat će se 16. lipnja u 15 h u učionici br. 35. Toga će dana izložba biti otvorena i za roditelje učenika te ostalu zainteresiranu javnost do 17 h.

Izložba će trajati od 16. do 19. lipnja 2020. Učenici će je moći razgledati tijekom školskih odmora ili od 14 do 15 h sve navedene dane.

Tijekom svibnja učiteljica V. Lugomer, voditeljica projekta, s učenicima sudionicima napisat će i poslati dopise javnim ustanovama, poduzećima i ostalim poslovnim subjektima kod kojih su uočene i dokumentirane pogreške s molbom da isprave uočene pogreške, ako im je to moguće, te ih zamoliti za povratnu informaciju o primitku dopisa i učinjenom.

Pristigli odgovori bit će također izloženi na izložbi.

Projekt završava 31. kolovoza, a izvješće će biti dostupno na mrežnim stranicama škole.