Pjesme i priče s raznih strana - 3.b i 3.c

Autor: Administrator , 29. 10. 2020.

PRIČE I PJESME S RAZNIH STRANA

u produženom boravku 3.b i 3. c razreda

U sklopu izvannastavne aktivnosti Knjiga u gostima nastavljamo suradnju s Etnografskim muzejom kroz projekt „Muzej u gostima“. Zbog epidemioloških mjera nismo mogli ugostiti našu stalnu gošću Željku Jelavić, višu kustosicu. To nas nije spriječilo u održavanju susreta – učenici su s velikom pozornošću slušali Željkino pripovijedanje online. Naime,  Etnografski muzej provodi  online program Muzej s kauča. Program sadrži pripovjedaonice Priče s raznih strana namijenjene ljubiteljima priča.

Učenici su slušali nigerijsku basnu Leopard i kornjača

Prije slušanja basne razgovarali su o Africi i njenim posebnostima. Pogledali su kratke filmove o leopardima i kornjačama. Nakon slušanja raspravljali su o glavnim likovima i razgovarali o njihovim osobinama. Potom su odredili redoslijed događaja u basni i njezinu poruku. Učenici su najviše uživali u scenskoj izvedbi basne. Uživjeli su se u likove leoparda i njegove žene te kornjače i njezinog muža. Bili su nagrađeni glasnim i dugotrajnim pljeskom prijatelja iz razreda za odigrane uloge životinja iz basne. Na kraju su oslikali basnu i ukrasili razredni pano. Gospođa Željka pohvalila ih je za ilustraciju te obećala da će organizirati izložbu u Etnografskom muzeju.

Nigerijska basna bila je uvod u mnogobrojne aktivnosti koje smo provodili u učionici. Učenici su glazbom dočarali glasanje i kretanje različitih životinja.

4. listopada obilježili smo Svjetski dan zaštite životinja. Razgovarali smo o odnosu prema životinjama i njihovoj važnosti za život na Zemlji.

Knjiga Mladena Kušeca Volim svojega kućnog ljubimca koja govori o dječaku Stipi koji se nije dovoljno brinuo za svog psa Žuću potaknula je učenike na razmišljanje o kućnim ljubimcima. Složili su se sa Stipom koji je na kraju shvatio da imati kućnog ljubimca znači imati prijatelja, poštovati ga, voljeti i brinuti se za njega. Potom su naslikali i napisali kako se treba odnositi prema kućnim ljubimcima.

Posebnu pozornost posvetili smo basni jer su upravo životinje glavni likovi u toj kratkoj književnoj formi. Iznosili smo osobine pojedinih životinja. S velikim zanimanjem učenici su slušali basne koje im je čitala učiteljica i uočavali njihove poruke.

Primijetili su da se različiti autori često bave istim događajima i likovima, svaki od njih na svoj način. Čitajući knjigu basni upoznali su brojne autore: Ezopa, La Fontainea, Lessinga, Krilova, Krkleca, Ivanu Brlić-Mažuranić… Svaki učenik odabrao je basnu koja mu se sviđa te ju čitao ostalima koji su ga pozorno slušali.

Neki učenici odglumili su basnu koja im se dopala. Na kraju su sami odabrali basnu, podijelili uloge i izveli pravu predstavu. Uz čitanje, glumu, sviranje i puno smijeha naučili su mnoge životne mudrosti.

Izvedbom Ezopove basne Lav, magarac i lisica učenici su oduševili publiku.

Pročitali smo i šaljivu pjesmu Mladena Kušeca Lija Mia i njezin rep iz zbirke pjesama „Priče koje se vole smijati“. Nakon opisivanja lisice učenici su ilustrirali pjesmu. Neke je Kušecova pjesma motivirala da i sami napišu pjesmu o lisici.

Nakon pjesama o lisici opjevane su i druge životinje.

Mnogi učenici otkrili su u sebi pjesnički talent. Pisali su pjesme jedni drugima, učiteljici…

Uglavnom, puno smo stvarali, zabavljali se, smijali se i uživali u vedrom i toplom ozračju.

Izvor: Ljerkica Vinković, učiteljica RN savjetnica