> Nastava

eTwinning događaj "Tko je Ivana?"

Autor: Administrator , 23. 2. 2020.

"TKO JE IVANA?"

Ivana Brlić – Mažuranić jedna je od naših najpoznatijih književnica i spisateljica za djecu. Svojim bajkama, pričama i pjesmama doprinijela je hrvatskoj i svjetskoj književnosti. U njenim djelima uživaju sve generacije. Smatra se jednom od najznačajnijih spisateljica za djecu što potvrđuje i njena dvostruka nominacija za Nobelovu nagradu za književnost. Zbog svoje maštovitosti u pripovijedanju te fantastičnih likova i mitova, često ju nazivaju i hrvatskim Andersenom i hrvatskim Tolkienom.

Njoj u čast u našoj školi je od 27.1.2020. do 6.2.2020. održan događaj pod nazivom „Tko je Ivana?“, a organizirala ga je učiteljica Sanja Maričević.

U tom razdoblju učenici su kroz različite aktivnosti doznali više o njenom životu te o bogatstvu njenog književnog opusa.

Učenici 1. b razreda upoznali su se s kratkom biografijom Ivane Brlić -Mažuranić i njezinim najpoznatijim književnim djelima: 'Priče iz davnina' i 'Škola i praznici'. Učiteljice Ljiljana Merlin Zovko i Mirela Ćosić su održale sat čitanja priča iz zbirke pjesama i priča 'Škola i praznici': pripovjest 'Kako je guščarica Janica dospjela u školu?' i priča 'Srce od licitara'.

Učenici nakon sata čitanja priče 'Srce od licitara' upoznali su se s običajem darivanja licitara i izradili licitarska srca.

Učenici 1. b razreda su odgledali animirani film 'Šuma Striborova' prema priči 'Šuma Striborova' u režiji škotskog autora Al Keddiea te objasnili što znači '...onaj kojemu je milija njegova nevolja nego sva sreća ovoga svijeta...'.

U kutku za čitanje smo ugostili roditelja koji je pročitao učenicima priču 'Ribar Palunko i njegova žena'. Učenici su spoznali razliku između pohlepnosti i skromnosti.

Učenici 4. a druženje s Ivanom započeli su razgovorom o njenom životu posebno se osvrćući na Ivanino djetinjstvo.

Kao lektirni zadatak dobili su zadatak da unutar svoje kartonske kutije osmisle jednu scenu koja će predstavljati neki od događaja iz bajki „Šuma Striborova“ ili „Regoč“. Bilo je tu vrlo kreativnih uradaka.

Unutrašnjost kutije  predstavljala je scenu iz priče. Otvaranjem kutije započeli su svoje pripovijedanje pred ostatkom razreda povezujući događaje s likovima u kutiji. Na ovaj način, osim likovnih, razvijali su i jezične kompetencije.

'Ivana Brlić - Mažuranić u 4.c'

Učenici 4.c razreda upoznali su se s likom i djelom velike hrvatske književnice Ivane Brlić  Mažuranić.

Učenici su istraživali i saznali zanimljivosti iz biografije spisateljice.

Kroz lektiru Regoč i Šuma Striborova ušli su u svijet neobičnih čarobnih likova. Po skupinama su otkrivali osobine likova, tražili najljepše citate i neobične riječi. Uredili su razredni pano i za vrijeme produženog boravka oslikali likove. Svoju su lektiru obogatili zanimljivim ilustracijama kroz koje su izrazili svoj doživljaj Ivaninih bajki. Neke su zanimljive događaje iz bajke Šuma Striborova i odglumili.

Prepoznali su važnost književnice za hrvatsku književnost i uživali u danu Ivane Brlić Mažuranić u 4.c.

Izvor: Sanja Maričević, mag. prim. educ.