DAN SIGURNIJEG INTERNETA 2019.

Autor: Administrator , 6. 2. 2019.

5. veljače 2019. obilježen je Dan sigurnijeg interneta. Pod sloganom 'Zajedno za bolji internet' već tradicionalno obilježili smo ga na svim satovima, a posebno na satovima razrednika, informatike i u produženom boravku. Pričalo se o problemima s kojima se susreću naši učenici dok borave u svom prirodnom okruženju – u bespućima interneta. Svaki je učitelj prilagodio sadržaje svojim učenicima, gledali su se motivacijski videomaterijali, vodile su se žustre rasprave, rješavali su se kvizovi…

Ove se godine u našoj školi povodom Dana sigurnijeg interneta održao jedan posebni događaj uz veliku medijsku pozornost. Tom je prilikom održana konferencija na kojoj su sudjelovali Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) iz Osijeka, predstavnici HAKOM-a (Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti), teleoperateri (A1, Hrvatski Telekom i Tele2), učenici i učitelji.

Na konferenciji je predstavljena edukativna platforma SINI – Sigurno na internetu koja je namijenjena edukaciji učenika, roditelja i stručnjaka o zaštiti na internetu i sigurnom korištenju mobilnih uređaja i novih tehnologija. Platforma uključuje edukativne sadržaje kako bi se povećala sigurnost djece u digitalnom okruženju.

Današnja djeca provode sve više vremena na tzv. digitalnom igralištu, na svojim mobitelima i za računalima. Skupu je prisustvovala i dječja pravobraniteljica Helenca Pirnat Dragičević koja je istaknula važnost uključivanja roditelja u život djeteta.

Kako bi se zajedničkim snagama krenulo u borbu protiv elektroničkog nasilja i s ciljem stvaranja boljeg interneta, sudionici konferencije potpisali su Povelju o sigurnosti i zaštiti djece na internetu. Povelju su potpisali Tomislav Ramljak, voditelj CNZD-a, Miran Gosta, ravnatelj HAKOM-a, Nina Išek Međugorac, direktorica Korporativnih komunikacija Hrvatskog Telekoma, Martina Rizman Matić, direktorica Korporativnih komunikacija A1 Hrvatska, Sonja Miočić, direktorica komunikacija Tele2 Hrvatska.

Naš je zlatni zbor otvorio je konferenciju s izvedbom „en-ten-tini“ i svojim nastupom podsjetio na nekadašnja vremena kada su se djeca igrala na igralištima. Voditeljica konferencije Iva Šulentić razgovarala je s učenicima o igrama koje su se igrale prije 20 godina i kako izgleda njihovo igralište novog doba. Naši su učenici aktivno sudjelovali u raspravi, a nakon toga većina je njih dala izjave za medije.