POSJET PREDSJEDNICE I VISOKOG IZASLANSTVA NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Administrator , 14. 2. 2018.

U našoj se školi 13. veljače 2018. održao susret predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar–Kitarović i potpredsjednika Europske komisije za jedinstveno digitalno tržište Andrusa Ansipa s učenicima i učiteljima Osnovne škole Izidora Kršnjavoga.

Učenike i profesore naše škole svojim su dolaskom počastili, i na tome im posebno zahvaljujemo:

predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović,

potpredsjednik Europske komisije za jedinstveno digitalno tržište Andrus Ansip,

voditelj Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Branko Baričević,

pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja dr.sc. Lidija Kralj,

savjetnica Predsjednice RH za društvene djelatnosti i mlade Renata Margaretić Urlić,

posebni savjetnik Predsjednice Republike Hrvatske za digitalnu transformaciju i STEM, Nenad Bakić,

te ravnatelj CARNeta Goran Kezunović.

Potpredsjednik Europske komisije Andrus Ansip danas je boravio u službenom posjetu Republici Hrvatskoj, kako bi ukazao na važnost jedinstvenoga digitalnog tržišta.

Prilikom posjeta našoj školi, zajedno s predsjednicom Republike Hrvatske, Kolindom Grabar-Kitarović i drugim visokim gostima, vidjeli su rezultate uključenosti naše škole u pilot-projekt „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

Razgledali su učionice br. 39 i br. 41, koje su opremljene u sklopu pilot-projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, najznačajnijeg projekta u području obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Njegovu važnost prepoznala je i Europska unija koja kroz svoje fondove sufinancira 85 % ovoga projekta.

Naši su gosti sudjelovali na satu Matematike, u učionici br. 39, gdje su ih dočekali učenici osmih razreda i prof. Mario Banožić. Nastava Matematike, STEM predmeta, ali i ostalih predmeta, u toj se učionici izvodi na moderan i tehnologijom potpomognut način. Učenici sudjeluju u interaktivnom obliku nastave, rješavajući zadatke pomoću tableta, u svojim digitalnim udžbenicima, radnim bilježnicama ili obrazovnim materijalima koje su za njih pripremili njihovi profesori.

Škola u bolnici se putem računalne opreme dobivene u sklopu pilot-projekta također uključila te su putem videokonferencije pratili događanja u matičnoj školi.

Nakon nastave Matematike, učenici koji su uključeni u izvannastavnu aktivnost robotike su, zajedno s prof. Majom Ercegovac, pokazali visokim gostima rezultat svoga rada. Naša se škola u školskoj godini 2015. / 2016. uključila u nacionalni projekt popularizacije robotike i automatike među školskom djecom „Croatian Makers“. Zahvaljujući Institutu za razvoj i inovativnost mladih (IRIM), dobili smo mBot robote uz pomoć kojih je uvedena robotika, automatika i programiranje u osnovnoškolsko obrazovanje.

Visoki su gosti mogli vidjeti na koji način naši učenici uče pomoću IKT-a u nastavi i kako razvijaju kreativnost i kompetencije u suvremenim tehnologijama. Još smo jednom pokazali zašto je jedinstveno digitalno tržište važno za našu generaciju učenika i što donosi popularizacija STEM-a u društvu.

Naš je zlatni zbor, pod vodstvom prof. Dijane Rogulje Deltin, na odlasku ispratio goste pjesmom, a nakon posjeta stigao je poziv zboru iz Ureda Predsjednice da nastupi na Pantovčaku na Danu otvorenih vrata.

Zahvaljujemo svima koji su omogućili ovaj susret, svim učenicima i djelatnicima škole koji su bili uključeni u realizaciju i svima onima zbog kojih ćemo se ponosno prisjećati današnjeg susreta!