EDUKACIJA IZ PRVE POMOĆI

Autor: Administrator , 23. 1. 2018.

Prva je pomoć jedna od temeljnih aktivnosti Crvenoga križa. Doktrina prve pomoći mijenja se iz godine u godinu, a mnoge se metode pomaganja više ne koriste. Također, koriste se nove metode za koje velika većina ljudi ne zna da postoje.

Upravo zato Gradsko društvo Crvenog križa Zagreb nudi građanima mogućnost obnove znanja iz prve pomoći. Pritom je pažnja usmjerena na ljude koji svoj cijeli radni vijek provedu u radu s djecom, a nemaju nikakvih medicinskih predznanja. Naime, djeca su populacija koja je najsklonija nenadanim nesrećama, padovima i drugim načinima ozljeđivanja.

Kako bismo naučili kako pravodobno i pravilno pružiti prvu pomoć kada se za to ukaže potreba, u našoj je školi 18. siječnja 2018. provedena edukacija iz prve pomoći. Dr. Igor Bićanić iz Gradskog društva Crvenog križa Zagreb upoznao nas je sa samom doktrinom prve pomoći, s ciljevima pružanja prve pomoći te s osnovnim pravilima prilikom pružanja prve pomoći.

Riječ je o skupu postupaka kojima se pomaže ozlijeđenoj ili iznenada oboljeloj osobi na samome mjestu događaja, prije dolaska ekipe hitne medicinske službe.

Na službenim mrežnim stranicama Hrvatskog Crvenog križa, istaknuti su ciljevi pružanja prve pomoći:

1. spasiti život,

2. spriječiti nastanak trajnih posljedica,

3. skratiti trajanje liječenja i oporavka.

Pružanje prve pomoći nije aktivnost “rezervirana” samo za medicinske djelatnike. U životu svakoga od nas dogodit će se barem nekoliko situacija u kojima je potrebno brzo i pravilno pomoći naglo oboljeloj ili ozlijeđenoj osobi.

Upravo zato, od iznimne je važnosti naučiti pravilno pružiti prvu pomoć, ali i kontinuirano obnavljati stečena znanja. Djelatnici naše škole saznali su koja su osnovna pravila prilikom pružanja prve pomoći:

1. voditi brigu o sigurnosti spasioca i ozlijeđenih,

2. ne stvarati paniku,

3. pridržavati se načela i ne činiti štetu,

4. ne činiti više nego što se očekuje.

Nakon teorijskog uslijedio je i praktični dio, a kako nam je bilo i što smo pritom naučili, pogledajte u galeriji slika.