ISTI, A RAZLIČITI na FESTIVALU TOLERANCIJE

Autor: Administrator , 13. 12. 2016.

Učenici sedmih i osmih razreda naše škole sudjelovali su u pilot projektu udruge Festivala suvremenog židovskog filma pod nazivom „Film i diskusija (FiD) Festivala tolerancije“ u četvrtak, 8. 12. 2016.

U prostorijama novo uređenog Kulturnog informativnog centra (KIC) u Preradovićevoj 5, na programu se našlo 5 kratkim dokumentarnih filmova, zajedničkog naziva „Isti, a različiti“, u kojima su izneseni portreti djece koja su drukčija od drugih i koja gledateljima objašnjavaju „kako je to biti ja“. Riječ je o dječacima i djevojčicama koji su unatoč svojim fizičkim i mentalnim teškoćama u razvoju uspješno integrirani u svoje sredine te se ističu svojim pozitivnim pristupom; konkretno obrađuju se teme života sa sljepoćom, Downovim sindromom, multiplom sklerozom, astmom i dijabetesom te odnosa društva prema takvim pojedincima. Filmovi su emotivni, pronicljivi te hvaljeni zbog svog pristupa koji ne uključuje patroniziranje. Bave se temom socijalne inkluzije, dok suptilno educiraju gledatelja o tome kako je to živjeti kao mlada osoba koja se razlikuje od drugih. Serijal je osvojio nagradu Emmy u kategoriji dječjeg obrazovnog programa i bio nominiran za BAFTA-u. Nakon projekcije krenule su diskusije panelista na temu življenja s hendikepom te uklapanja (mladih) hendikepiranih osoba u okolinu. Sudionici rasprave bili iz redova defektologa, psihologa, sociologa, osoba iz javnog života i udruga koje se bave s djecom s teškoćama u razvoju. Kroz diskusiju su istaknuli teškoće s kojima se mladi s teškoćama u razvoju susreću i načini na koji im njihovi vršnjaci mogu pomoći pri integraciji u društvo. Nastavljajući na temu i prikaz u filmovima, pojasnili su kako mladi koji su različiti, zahvaljujući pozitivnom stavu njih samih i njihove okoline, mogu biti isti kao i njihovi vršnjaci. U tu su svrhu primali pitanja učenika i posjetitelja o produbljivanju saznanja i odnosa prema osobama s poteškoćama u razvoju u njihovoj neposrednoj blizini ili široj zajednici.